MORHEN

Rady a návody

Dřevěný meč

Dneska vám přináším návod, jak různými způsoby vyrobit meč na dřevárny. Podobných článků naleznete na internetu spoustu. Budu se zabývat jednotlivými částmi meče a fázemi jeho výroby. většinou vám dám i na výběr z více možností, jak to či ono provést. Ale radši mi moc nevěřte.

Kostra:
Základ meče musí být pevný a odolný vůči nárazům, neměl by se ohýbat a hlavně musí být(stejně jako meč samotný) bezpečný jak pro vaše okolí, tak pro vás. Velmi vhodným materiálem je dřevěná hokejka či dubový nebo bukový práh. rozhodně svému meči nedělejte příliš špičatý hrot, stejně se pak zakryje obalením, takže nebude vidět. základ meče pořádně ohoblujte, aby na něm nebyly žádné ostré hrany. Rozhodně nepoužívejte dřevo, na kterém jsou zbytky hřebíků nebo něco podobného! Rukojeť si pomocí rašple upravte do vhodného tvaru.

Záštita:
první způsob:
Vemte si pevné dřevo a vyřízněte do něj nejprve levou část a pak pravou část záštity tak, že vám vzniknou dva stejné kusy (v případě, že má vaše záštita nějaký normální tvar, jinak klidně nemusejí být stejné). Díly musejí být stejně tlusté jako základ, ke kterému je budete připevňovat, aby s tím pak šlo lépe pracovat. Potom vemte dva silnější plíšky a pomocí šroubů je k záštitě z obou stran pevně připevněte, aby se vám při boji nevyklala. Více poznáte z obrázku. Vyklání a sjíždění ze svého místa zamezíte ještě tím, že bude místo posazení záštity užší než zbytek kostry. Toho docílíte tak, že rukojeť omotáte kobercovkou nebo kůží nebo jánevimčim.  Ještě by jste možná mohli jeden malý šroubek navrtat i do hokejky, ale tím riskujete, že se meč snadněji zlomí. Pozor aby záštita neměla žádné ostré hrany.Plíšky a vlastně raději celou záštitu omotejte několika vrstvami kobercovky.

              
Druhý způsob:
Zase ze dřeva vyřízněte požadovaný tvar. I teď bude ze dvou kusů, které vypadají jako by se hotová záštita podélně rozpůlila. V místě, kterým chceme záštitu připevnit ke kostře, vyřízneme v obou dílech žlábek tak hluboký, aby se oba díly po přiložení na kostru navzájem dotýkaly a aby přitom mezi žlábkem a hokejkou nezbývalo už žádné místo. Oba kusy pak k sobě připevníme dvěma šrouby.
PS: tomu obrázku chybí jedna fialová čára, ale vy se v tom snad i tak vyznáte


Hlavice:
U normálních mečů je hlavice určena také k tomu, aby meč vyvažovala. To ale u dřevěných mečů není vždy až tolik zapotřebí.

První způsob:
Ze dřeva, moduritu, z gumového míčku... atd. vytvořte požadovaný tvar a navrtejte do něj dlouhý šroub. Druhý konec šroubu podélně navrtejte do rukojeti. Pokud chcete mít hlavici těžší, vyrobte ji např. z cínu, a to tak, že si vyrobíte formičky ze sádry a šroub do ní vložíte a teprve potom do formy nalijete roztavevený cín, takže šroub bude v hlavici pevně držet. Šroub, ale musí být dost silný, aby se pod vahou hlavice při boji nezlomil.druhý způsob:
 Ze dřeva, karimatky, ...atd. si vytvoříte tvar hlavice(může být i na víc částí) a přilepíte jej chemoprenem ke konci rukojetě. Nakonec ještě obmotáte kobercovkou.A teď obalení:
Je to jedna z nejdůležitějších částí meče a její provedení velmi ovlivňuje celkový vzhled meče, protože ikdyž si uděláte úplně skvělý jílec se vším všudy, ale pak jeho ostří jen tak halabala omotáte třeba kuchyňskou utěrkou, bude celý meč stát za prd. Způsobů, jak obalit meč je jistě spousta, já vám zde uvedu pouze jeden. Myslím si, že to není způsob nijak složitý, a přitom může výsledek vypadat docela pěkně. Samozřejmě , že se nemusíte řídit všemi pokyny v mém návodu, ale můžete si jej upravit podle vlastních potřeb.
 Nejprve si z karimatky vyřízneme dvojici nebo dvě dvojice proužků o pár centimetrů delších než ostří meče. Záleží na vás, kolik těch dvojic bude, čim více, tím bude ostří meče širší. důležité je, aby proužky byly stejně široké jako boky dřevěné kostry. Tam je také vzápěťí připevníme pomocí lepidla. Doporučuji také, abyste je potom obmotali lepící páskou pro větší pevnost. Když máme hotové obě strany, vystřihneme dva široké pruhy karimatky, zase o trochu delší než. Pruhy by měly být stejně široké, jako ostří meče + již nalepené postraní kroužky.  A jak na hrot? Právě proto jsme nechali všechny proužky karimatky delší. Nejprve ty užší na ostří meče ohneme nahoře k sobě a přilepíme izolepou. tak si vytvoříme tvar špičky. Podle toho zastřihneme ty dva široké pruhy umístěmné na plochých stranách čepele. Mezi proužky a koncem dřevěného základu nám může vzniknout prázdná dutina. Tu vyplníme kosky několika kusy karimatky. Postraní pruhy sestřižené dle tvaru hrotu pak přilepíme k úzkým proužkům. nakonec omotáme kobercovkou. jestli to nechápete, snad vám poslouží oba dve následující obrázky.

Tak a meč je hotový. Závěrečné úpravy nechám na vás. Doufám, že jste můj návod z větší části pochopili, a když ne, snad vám posloužily obrázky v kombinací s vaší intelgigencí:-)                                                                 


                                                                
Poslední komentáře
21.12.2006 22:51:32: smiley${1}smiley${1}